Brede steun maar nog geen besluitvorming over uitbreiding Snowworld

23 September 2025, 13:29 uur
Lokaal
mainImage
Piet Molema

De gemeenteraad van Zoetermeer heeft op 22 september nog geen besluit genomen over de uitbreidingsplannen van SnowWorld.

Omdat de stemmen staakten bij één van de ingediende amendementen, wordt de stemming uitgesteld tot de volgende raadsvergadering op maandag 13 oktober 2025. Daarmee is het dossier nog niet afgerond, al is er brede steun in de raad voor de modernisering en uitbreiding van SnowWorld.

Alleen de geplande zipline leidt tot verdeeldheid. Voor de Zoetermeerse VVD staat vast: SnowWorld is veel meer dan een sportvoorziening. Het is een icoon dat nationaal bekendstaat en dat een grote bijdrage levert aan werkgelegenheid, toerisme en de uitstraling van de stad. VVD-raadslid Berend Aptroot zei in de raadsvergadering van 22 september: ‘SnowWorld is sinds 1996 een icoon voor onze stad. Een toonaangevend beeld, een belangrijke werkgever en een waardevolle partner voor MBO Rijnland. Met zo’n ondernemer moet je zuinig zijn en plannen zorgvuldig toetsen, maar niet bij voorbaat afschieten‘.

De uitbreidings- en moderniseringsplannen van SnowWorld omvatten een hotel, een vernieuwd Adventure Valley, een kindvriendelijk SnowyLand en als blikvanger de zipline. Fracties zien de economische kansen, de werkgelegenheid en de aantrekkingskracht voor toeristen. Jaarlijks trekt SnowWorld al honderdduizenden bezoekers; met de uitbreiding komen daar extra banen, nieuwe stageplaatsen en een impuls voor ondernemers in de omgeving bij. Aptroot: ‘SnowWorld zorgt voor extra inkomsten in onze stad, meer bezoekers naar onze horeca, meer stageplekken voor onze leerlingen en het gebouw wordt volledig duurzaam. Dit is een win-win voor Zoetermeer.’

Waarover de meningen uiteenlopen, is de zipline. Een deel van de raad vreest overlast, met name voor bezoekers van de nabijgelegen begraafplaats. Aptroot erkende deze zorg en benadrukte dat de VVD oog heeft voor dit aspect: ‘De VVD maakt zich zorgen dat mensen die tijdens een uitvaart afscheid nemen van hun geliefde, geen hinder mogen ondervinden. Tegelijkertijd zien we dat SnowWorld dit zorgvuldig wil doen en dat er nog onderzoeken volgen.’

Volgens de Zoetermeerse VVD doen er misverstanden de ronde. De zipline loopt niet boven de begraafplaats, maar eindigt bij het bestaande Adventure Valley, meer dan honderd meter verderop. Bovendien blijft de attractie in de avonduren gesloten. Aptroot: ‘Vanaf de begraafplaats is SnowWorld en Adventure Valley niet te zien. Dat je geluid kunt horen, klopt, maar dit moet zorgvuldig onderzocht worden. Daar hebben we procedures voor.’

Het Planuitwerkingskader SnowWorld legt de spelregels vast waarbinnen de uitbreiding mag plaatsvinden. Natuurinclusief bouwen, groencompensatie en klimaatadaptieve maatregelen zijn verplicht, en ook de infrastructuur rond de locatie wordt verbeterd. Voor de VVD zijn dit belangrijke waarborgen, die laten zien dat natuur, recreatie en sport goed kunnen samengaan.

Tegelijkertijd wijst de VVD op het belang van tempo. Het plan ligt ruim een jaar later op tafel dan voorzien. Aptroot: ‘Dat vinden wij jammer. Dus vanaf nu weer vertrouwde markt: versnel de bouw, gas erop!’

Op 22 september bleek dat er brede steun is voor de uitbreidingsplannen van SnowWorld, maar dat de zipline voor verdeeldheid zorgt. Omdat de stemmen staakten, gaat de raad op 13 oktober 2025 verder met de besluitvorming. De Zoetermeerse VVD blijft zich inzetten voor zorgvuldige afwegingen, maar vindt ook dat de stad en haar inwoners niet langer moeten wachten op de economische en recreatieve kansen die dit project biedt.