Inwoners van Zoetermeer hebben in 2025 gemiddeld iets minder aardgas gebruikt dan een jaar eerder. Het gemiddelde verbruik kwam uit op 660 kubieke meter per woning. Achter dat gemiddelde gaan echter verschillen schuil, want bij rijtjeshuizen en hoekwoningen nam het gasverbruik juist toe.
Dat blijkt uit nieuwe, voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het CBS baseert het gemiddelde aardgasverbruik op gegevens uit de aansluitingenregisters van de energienetbedrijven.
De ontwikkeling in Zoetermeer past deels in een bredere landelijke trend. In heel Nederland daalde het gemiddelde gasverbruik van particuliere woningen van 800 kubieke meter in 2024 naar 790 kubieke meter in 2025. In Zuid-Holland ging het gemiddelde van 710 naar 700 kubieke meter.
Dat het gemiddelde verbruik daalt, betekent dus niet automatisch dat ieder huishouden minder gas gebruikt. In Zoetermeer steeg het verbruik juist bij bewoners van rijtjeshuizen en hoekwoningen. Het type woning, de mate van isolatie, het stookgedrag en de wijze waarop een huis wordt verwarmd kunnen grote invloed hebben op het uiteindelijke verbruik.
Ook het weer speelt een belangrijke rol. In koude perioden wordt aanzienlijk meer gas gebruikt dan tijdens warmere maanden. Daarnaast kunnen energieprijzen invloed hebben op het gedrag van huishoudens. Wanneer gas duur is, zijn mensen doorgaans eerder geneigd de thermostaat lager te zetten of op andere manieren energie te besparen.
Voor Zoetermeer zijn de cijfers ook interessant vanwege de verduurzaming van de woningvoorraad. De gemeente constateerde eerder dat het gasverbruik van woningen over een langere periode is afgenomen. Dat kwam onder meer door aangepast stookgedrag tijdens de energiecrisis, betere woningisolatie en doordat woningen van het aardgas worden gehaald.
Die ontwikkeling moet de komende jaren verder worden doorgezet. Sinds 1 september is in Zoetermeer bovendien een subsidieregeling voor woningisolatie van kracht. Daarmee richt de gemeente zich onder meer op woningen met de energielabels D, E, F en G en woningen waarvan verschillende bouwdelen nog onvoldoende zijn geïsoleerd.
De nieuwste cijfers laten tegelijkertijd zien dat de overgang niet overal even snel verloopt. Hoewel de gemiddelde Zoetermeerder iets minder gas gebruikt, is bij bepaalde woningtypen nog geen sprake van een daling. Daarmee blijft energiebesparing niet alleen belangrijk voor de klimaatdoelstellingen van de gemeente, maar ook voor de energierekening van inwoners.