Huurbevriezing: slecht nieuws voor huurders en woningzoekenden

30 April 2025, 10:38 uur
Lokaal
mainImage
ANP

Jacco Maan maakt een duidelijk statement over de bevriezing van de huur van woningen van een woningbouwcorperatie die richt ons op mensen met onvoldoende kansen op de woningmarkt. Vidomes beheert en verhuurt circa 19.000 woningen in Zoetermeer, Leidschendam-Voorburg, Delft en Rijswijk en de Haagse wijk Leidschenveen.

Hij zegt hierover.

"Ik slaap al een week slecht door de voorgenomen huurbevriezing. Mensen die mij kennen, inclusief onze eigen Huurdersraad, weten dat ik mij met hart en ziel inzet voor huurders en woningzoekenden. Ik ben boos, omdat de huurbevriezing verpakt wordt als cadeau voor huurders, maar voor diezelfde huurders én woningzoekenden ontzettend veel negatieve gevolgen heeft".

"Vorige week werden wij behoorlijk verrast door de voorgenomen maatregel van de overheid om de huurprijzen twee jaar lang te bevriezen. En dat terwijl nog maar vier maanden geleden de minister haar handtekening zette onder een huurverhoging van 4,5%. Ook het moment waarop, is uiterst ongelukkig: precies nu corporaties de brief over de huurverhoging al verstuurd hebben of dat aan het doen zijn. Deze brief moet namelijk voor 1 mei bij huurders op de mat liggen". 

"Geen huurverhoging per 1 juli: ik kan me voorstellen dat het voor de meeste huurders klinkt als goed nieuws. Maar let op: bij een gemiddelde huurverhoging van € 30,- krijgen de meeste huurders via de huurtoeslag tot € 20,- euro terug. Het voordeel voor de huurder is dus maar €10,- per maand, terwijl de huurbevriezing structureel duurder uitpakt voor huurders en nadeliger is voor woningzoekenden.

Betaalbare huren maar ook geld nodig om te bouwen
Vidomes vindt betaalbaarheid van de huren belangrijk. Niet voor niets vragen wij niet de maximale huur en bieden wij tijdelijke huurkorting aan huurders die dat nodig hebben. Wij hebben de huurverhogingen hard nodig om onze begroting en investeringsbudget sluitend te maken voor het bouwen van nieuwe woningen en het onderhouden, renoveren en verduurzamen van bestaande woningen.

Het Rijk staat aan de lat om inkomensondersteuning te bieden aan huishoudens in armoede, onder andere via de huurtoeslag. Doordat het Rijk bij een huurbevriezing minder huurtoeslag hoeft uit te keren, levert dit de schatkist meer geld op. Het gevolg van de huurbevriezing voor Vidomes is dat wij minder geld hebben: 10 miljoen euro per jaar minder om te besteden aan huidige en toekomstige huurders en woningzoekenden. Wij moeten daardoor pijnlijke keuzes maken: fors bezuinigen op renovatie en onderhoud of 1.000 nieuwe woningen minder bouwen of 3.000 woningen niet isoleren (waardoor 3.000 huurders een hogere energierekening van minstens € 50,- tegemoet zien).

Besluitvorming Voorjaarsnota
Het Rijk neemt op korte termijn een besluit over de huurbevriezing. Op 22 mei a.s. vinden de vragenrondes plaats over de voorjaarsnota en begrotingen van de Tweede Kamercommissies. En op 11 juni a.s. debatteert de Tweede Kamer plenair over de voorjaarsnota en kunnen moties worden ingediend. Over de behandeling van de voorjaarsnota in de Eerste kamer is nog niet veel bekend.

Dit Moet Stoppen!
Wij laten het er niet bij zitten! Samen met Aedes, collega-corporaties, de Woonbond en andere partners strijden we voor een eerlijk woonbeleid voor huurders en woningzoekenden. Alleen dán kunnen wij onze woningen netjes blijven onderhouden (zoals badkamers en keukens vervangen, schilderwerk uitvoeren, schimmelproblemen aanpakken), de hoogte van de energierekening van huurders beperken en mensen die snakken naar een woning helpen.

Helpt u - voor onze huidige en toekomstige huurders - mee om dit verhaal de komende weken overal in het land over de bühne te krijgen? Like en deel dan vooral deze column. Meer informatie over de huurbevriezing, de gevolgen daarvan en de planning voor besluitvorming vindt u binnenkort op onze website en LinkedIn en nu al op: www.aedes.nl.