De fractie van de PVV heeft samen met een grote groep inwoners zorgen over het AZC in Zoetermeer. Uit een onderzoek dat wij hebben gedaan onder omwonenden van het AZC komt duidelijk naar voren dat zo’n 70 tot 80 procent van de ondervraagden zich minder veilig voelt.
Dit heeft te maken met incidenten als diefstal, veel rondhangende groepen, agressief gedrag en veel zwerfafval. Vrouwen en meisjes gaan in de avond liever niet meer de straat op omdat zij bang zijn opnieuw ongewenst aangesproken te worden, of erger.
Op basis van bovenstaand zijn wij dan ook zeer verrast dat vanuit een werkbezoek van de burgemeester en de wethouder aan het COA de conclusie wordt getrokken dat incidenten zeldzaam zijn en dat de openbare orde stabiel is. Dit volgens berichtgeving van zondag 28 december jl. van ZFM.
Zoetermeer staat op een treurige 5e plek van alle AZC’s in Nederland met de meeste incidenten met maar liefst 659 in 2024. Dit is volgens een openbaar rapport van het COA over incidenten die in het AZC hebben plaatsgevonden in 2024. Op basis van alle ernstige signalen die wij hebben gekregen van omwonenden is het inmiddels duidelijk dat men zich ook buiten het AZC gruwelijk misdraagt. Hieronder een kleine greep uit de vele ernstige signalen die wij vanuit bewoners zeer recent hebben gekregen.
Hierbij enkele voorbeelden.
"Veel AZC hang jongeren op fatbikes en zeer agressief gedrag. Afgelopen maand 3 keer bedreigd waarvan 1 maal met mes.’’
"Wij voelen ons minder veilig in de omgeving en op straat en we durven onze kinderen ook niet meer in de avond alleen over straat te laten. Er is geen eerlijke transparantie geweest naar de bewoners in de omgeving met de komst van het AZC. Er is ons verteld dat er gezinnen met minderjarige kinderen zouden komen maar er zijn alleen 18+ heren waarvan een deel het kennelijk nodig vindt om meisjes!! en vrouwen te benaderen en op een vervelende manier aan te spreken’’
“Wij hebben meerdere keren groepjes AZC jongens van 3 tot 5 man met fietsen zien lopen , waar van ze het achterwiel optilde om dat het slot er nog op zat.’’
“Meer straatvuil en een onveilig gevoel. Ook mijn dochter werd aangesproken. Minderjarige meisjes worden lastiggevallen. In de avond voel ik mij als vrouw zijnde minder veilig als ik de straat op moet gaan”
"Vaak asielzoekers op straat lopend aangetroffen met Arabische gebedsteksten over de telefoon of draagbare speakers en dan dusdanig hard afspelen dat een ieder het wel 50 meter verderop kan horen.’’
De PVV- fractie stelt daarom op grond van artikel 37 van het Reglement van Orde de volgende aanvullende vragen, voor zover deze informatie nog niet beschikbaar is uit eerder vastgestelde stukken of reeds met de raad is gedeeld:
1) Kan het college bevestigen dat men na het werkbezoek aan het COA inderdaad de mening is toegedaan dat incidenten zeldzaam zijn en dat de openbare orde stabiel is? Graag een uitgebreid gemotiveerd antwoord.
2) Op basis van de signalen van onze inwoners vinden er zeer geregeld incidenten buiten de opvang plaats en voelen omwonenden zich minder veilig. Op basis daarvan en de afwijkende visie van het college rondom incidenten die zeldzaam zouden zijn en een stabiele openbare orde, kan het college het verschil hiertussen verklaren?
3) Welke proactieve activiteiten hebben er in de afgelopen 6 maanden plaatsgevonden inzake communicatie met omwonenden vanuit de gemeente?
4) In eerdere schriftelijke vragen rondom het ernstige geweldsincident dat in augustus heeft plaatsgevonden werd in de beantwoording duidelijk aangegeven dat u toenemende spanningen ziet en dat er in goed overleg met het COA eventueel aanvullende maatregelen genomen zouden worden. Welke maatregelen zijn er nadien concreet ingevoerd? Indien er geen aanvullende maatregelen zijn ingevoerd, graag een uitgebreid gemotiveerd antwoordt waarom dit niet is gedaan.
5) Welke concrete aanvullende maatregelen (fysiek, organisatorisch, bestuurlijk) gaat u nemen om nieuwe geweldsincidenten rondom dit AZC te voorkomen op basis van alle recente signalen van onze inwoners?
6) Kan het college inzicht geven in de huidige samenstelling van de bewoners van het AZC in de oude gevangenis? Graag zo veel als mogelijk uitgesplitst, maar in ieder geval in een duidelijk overzicht om hoeveel gezinnen en alleenstaande mannen het gaat.
7) In eerdere schriftelijke vragen rondom het ernstige geweldsincident dat in augustus heeft plaatsgevonden werd in de beantwoording duidelijk aangegeven dat er vanuit de eerder uitgevoerde enquête vanuit de gemeente aanvullende maatregelen zijn genomen met betrekking tot het opruimen van afval. Na ons onderzoek onder inwoners blijkt dit naast agressie nog steeds één van de grote problematieken te zijn. Welke maatregelen zijn er genomen met betrekking tot het opruimen van afval en welke maatregelen is het college aanvullend bereid om te nemen nu dit nog steeds een ernstig probleem is?
8) Is het college bereid om, gelet op de aanhoudende signalen van onveiligheid en overlast vanuit omwonenden, op korte termijn aanvullende en concrete maatregelen te treffen om de veiligheid en leefbaarheid in de directe omgeving van het AZC aantoonbaar te verbeteren, en de raad hierover binnen drie maanden schriftelijk te infomeren? Zo nee, waarom niet?
De PVV-fractie verzoekt het college om spoedig, duidelijk en volledig antwoord te geven op bovenstaande vragen.