VVD Zoetermeer komt met eigen plan afvalplan

7 December 2025, 05:36 uur
Lokaal
mainImage
Berend Aptroot op een archieffoto.

Afval is in Zoetermeer al langer een belangrijk thema. Het vorige afvalbeleid is bij een referendum met een heel grote meerderheid weggestemd. Daarna volgde een Burgerberaad om met adviezen te komen over afval. 

Raadslid Berend Aptroot. Toen ik het nieuwe afvalplan las schrok ik. Dit lijkt erg op het vorige afvalbeleid en gezien de vele reacties die ik kreeg is dit weer niet waar de Zoetermeerder op zit te wachten. Dit was de start van een zoektocht geeft Aptroot aan. Zo is hij in gesprek gegaan met raadsleden uit vergelijkbare gemeenten, heeft gebeld met afval experts, is hij gaan sparren met Zoetermeerse raadsleden van andere partijen en is meegaan met de afdeling afvalinzameling om ervaring en kennis op te doen. De belangrijkste maatregelen uit het afvalplan van de Zoetermeerse VVD zijn:

·       Nascheiden voor heel Zoetermeer:

·       Geen derde container:

·       Geen lagere frequentie huisvuil ophalen:

·       Grofvuil blijft makkelijk: ophalen en brengen blijft eenvoudig én gratis.

·       Eén lijn voor de hele stad:

·       GFT-E (groente-, fruit- tuinafval en etensresten) van grijs naar groen: de groene bak wordt dé belangrijkste route om restafval te verminderen.

·       Campagne voor bewustwording: inwoners helpen en motiveren om GFT-E goed te scheiden.

Twee momenten waren volgens Aptroot het spannendst, de doorberekening van zijn plannen door ambtenaren en de reacties van de eerste 2 fracties bij wie hij zijn plan pitchte. Toen bleek dat zijn plannen zelfs in een negatief scenario nauwelijks extra geld kosten, was hij opgelucht: “Als blijkt dat het kan wat je wilt voor de stad en het kost onze inwoners nauwelijks iets extra's is dat super.” Aptroot vervolgt: “Daarna ben ik gaan praten met 2 partijen die ik positief kritisch zie D66 en Zo! Zoetermeer. Je weet maar nooit of zij hetzelfde voor ogen hebben voor de stad als ik .Toen zij ook positief waren, wist ik dat ik op de goede weg ben.”

De focus voor het scheiden van afval moet volledig op de GFT-E bak, vertelt Aptroot. Daar zit volgens hem verreweg de meeste winst. Zoetermeerders kunnen echt veel minder betalen als ze de groene bak beter vullen. 

“Het gaat alleen maar over plastic scheiden terwijl de grootste kostenpost het zware natte GFT-E afval is dat in de groene bak hoort i.p.v. in de grijze. De grijze container kost geld terwijl de groene geld oplevert”

Aptroot eindigt vol trots over zijn plan: “Dit is toch wat Zoetermeer wil, geen derde bak, niet minder vaak afval ophalen. Maar Zoetermeerders moeten ook aan de bak, als ze nu veel beter afval scheiden van grijs naar groen gaat dit iedereen veel geld opleveren.  Dit is echt een win-win voor de hele stad”. 

Het afvalplan van de VVD kan inmiddels rekenen op steun van D66, Zoetermeer Vooruit, LHN en de PVV.