Apotheek De Watertoren in Zoetermeer getroffen door hack

30 oktober 2026, 18:24 uur
Lokaal
mainImage
ANP

Apotheek De Watertoren in Zoetermeer is getroffen door een cyberincident waarbij onbevoegden toegang hebben gekregen tot het e-mailsysteem. De apotheek waarschuwt haar klanten voor mogelijk misbruik van persoonlijke gegevens. Het incident roept vragen op over de veiligheid van patiëntgegevens en de gevolgen voor mensen die bij de apotheek staan ingeschreven.

De apotheek, gevestigd aan de Nathaliegang 63 in Zoetermeer, heeft bekendgemaakt dat onbekenden onlangs gedurende korte tijd toegang hadden tot een e-mailsysteem. Daardoor bestaat de mogelijkheid dat persoonlijke informatie van klanten in verkeerde handen is gevallen.

Het is vooralsnog onduidelijk welke gegevens precies toegankelijk zijn geweest en hoeveel patiënten mogelijk door het incident zijn getroffen. Evenmin is bevestigd of daadwerkelijk persoonsgegevens zijn buitgemaakt of misbruikt.

Voor patiënten is vooral van belang of de onbevoegden toegang hebben gehad tot vertrouwelijke informatie. Apotheken verwerken immers gegevens die betrekking kunnen hebben op medicijngebruik en gezondheid. Of dergelijke medische informatie bij deze hack is ingezien, staat niet vast.

De Watertoren heeft klanten opgeroepen extra alert te zijn. Wanneer persoonlijke gegevens bij cybercriminelen terechtkomen, kunnen deze worden gebruikt voor bijvoorbeeld phishing. Daarbij ontvangen slachtoffers misleidende e-mails, sms-berichten of telefoontjes waarin criminelen zich voordoen als een betrouwbare organisatie.

Ook kunnen dergelijke berichten geloofwaardiger overkomen wanneer de afzender beschikt over persoonlijke informatie. Klanten doen er daarom verstandig aan voorzichtig te zijn met onverwachte berichten waarin wordt gevraagd om gegevens door te geven, op links te klikken of betalingen te verrichten.

Het incident maakt opnieuw duidelijk hoe kwetsbaar digitale communicatie binnen de gezondheidszorg kan zijn. Juist bij apotheken is bescherming van persoonsgegevens belangrijk, omdat patiënten erop moeten kunnen vertrouwen dat hun informatie vertrouwelijk wordt behandeld.

Volgens de privacywetgeving moeten organisaties een datalek onder bepaalde omstandigheden melden bij de Autoriteit Persoonsgegevens. Bij een hoog risico voor betrokkenen moeten ook de getroffen personen worden geïnformeerd. Of en wanneer De Watertoren een formele melding bij de toezichthouder heeft gedaan, is niet bekend.

Voor klanten blijven belangrijke vragen onbeantwoord. Zo is nog niet duidelijk hoe de onbevoegden toegang konden krijgen tot het e-mailsysteem, welke beveiligingsmaatregelen inmiddels zijn getroffen en of alle mogelijk betrokken patiënten persoonlijk worden geïnformeerd over de gevolgen.