De grote belangstelling voor de nachtbus tussen Leiden en Zoetermeer tijdens Leidens Ontzet krijgt een politiek vervolg. D66 en PRO hebben schriftelijke vragen gesteld aan het college nadat signalen binnenkwamen dat de bus tijdens het feestweekend van 2 en 3 oktober zo druk was dat mogelijk niet alle reizigers mee konden.
De nachtbus rijdt in de nachten van vrijdag op zaterdag en zaterdag op zondag tussen Leiden Centraal en Zoetermeer Centrum-West. Vooral voor jongeren is de verbinding een mogelijkheid om na een avond uit of een evenement zonder auto terug naar Zoetermeer te reizen. Sinds december 2025 wordt de verbinding uitgevoerd door Qbuzz.
Tijdens Leidens Ontzet bleek de belangstelling bijzonder groot. D66 en PRO zeggen berichten van jongeren en signalen via sociale media te hebben ontvangen over overvolle bussen. Er zijn ook meldingen dat een bus door de drukte niet verder kon rijden. De partijen willen van het college weten wat er precies is gebeurd en of reizigers daadwerkelijk zijn achtergebleven.
De fracties kijken daarbij meteen vooruit. Ze willen weten of bij evenementen waarvan vooraf duidelijk is dat veel reizigers worden verwacht, extra bussen of ritten kunnen worden ingezet. Naast Leidens Ontzet wordt bijvoorbeeld Koningsnacht genoemd. Ook bij eerdere grote evenementen bleek de capaciteit een aandachtspunt. Tijdens Koningsnacht in 2025 moest een nachtbus ongeveer 25 reizigers laten staan.
Daarnaast wordt gevraagd naar de mogelijkheden om de nachtbus incidenteel ook doordeweeks te laten rijden. Dat kan van belang zijn wanneer grote evenementen of feestdagen buiten het weekend vallen. D66 en PRO noemen daarbij Bevrijdingsdag 2027, die op een woensdag valt.
De vragen zijn ook van belang met het oog op de toekomst van de verbinding. De gemeente heeft eerder vastgesteld dat de nachtbus in een groeiende behoefte voorziet en onderzoekt hoe de verbinding structureel kan worden voortgezet.
De schriftelijke vragen zijn ingediend door Yasir el Achkar en Niels Voogd van D66 en Shaniqua Monsels van PRO. Het college moet nog met antwoorden komen.