Ondertekening prestatieafspraken voor wijk Meerzicht

20 December 2022, 09:44 uur
Lokaal
mainImage

De woningcorporaties Vestia1, Vidomes en De Goede Woning, de huurdersorganisaties Huurdersraad Vestia1, Huurdersraad Vidomes en Huurdersvereniging in Beweging2 en de gemeente Zoetermeer hebben de lokale prestatieafspraken voor 2023 ondertekend.

De afspraken gaan over de realisatie van sociale en middenhuur woningen, het huisvesten van aandachtsgroepen, aanpak van energiearmoede, uitvoering van de woonzorgvisie en de uitvoering van gebiedsgerichte aanpak in de wijk Meerzicht.

Uitvoering bouwplannen sociale en middenhuur
Woningcorporaties, gemeenten en de Woonbond hebben landelijk afspraken gemaakt met de minister van Volkshuisvesting om 250.000 sociale huurwoningen en 50.000 middenhuur woningen te bouwen tot en met 2030. In de komende maanden worden in regionaal verband afspraken gemaakt met het rijk en de provincie. Hierbij wordt de lokale Zoetermeerse woningbouwopgave vertaald naar concrete locaties, woningaantallen en naar afspraken over de uitvoering. De corporaties, huurdersorganisaties en de gemeente gaan uit van minimaal 1.259 sociale nieuwbouwwoningen zoals vastgelegd in het ‘Tussenakkoord Samenwerken aan een solide woningmarkt in Haaglanden 2021-2030’.

Aandachtsgroepen
De drie woningcorporaties hebben gezamenlijk de gemeentelijke taakstelling statushouders voor 2022 en de achterstand uit 2021 gehuisvest. De corporaties hebben meer gedaan dan voor 2022 was afgesproken om de achterstand niet op te laten lopen. In 2023 zijn er maximaal 260 woningen beschikbaar voor de huisvesting van aandachtsgroepen: urgent woningzoekenden, statushouders en mensen die uitstromen uit zorginstellingen. Het college voorziet dat dit aantal woningen onvoldoende is om alle aandachtsgroepen in 2023 te huisvesten.

De taakstelling voor statushouders neemt voor de eerste helft van 2023 met ongeveer 100 procent toe ten opzichte van de eerste helft van 2022. Het college gaat in gesprek met het Rijk en provincie over de taakstelling, waarbij de woningcorporaties en de gemeente samen optrekken.

Aanpak van energiearmoede
Samen met huurdersorganisaties en de coöperaties wil de gemeente in Zoetermeer de energiearmoede aanpakken. Voor de korte termijn zetten de partijen ‘fixers’ in, die de mensen thuis helpen met energiebesparing. Voor de lange termijn is de oplossing om woningen te verduurzamen zodat het energiegebruik omlaag gaat. De corporaties zetten alles op alles woningen met energielabels E, F en G voor 2030 aan te pakken.

Uitvoeren van het Gebiedsplan voor Meerzicht
De gemeente en woningcorporaties hebben het afgelopen jaar samengewerkt met het gebiedsprogramma Meerzicht als resultaat. De woningcorporaties zijn belangrijke partners in de wijk omdat ze een groot deel van het vastgoed in bezit hebben, met name in de Bossenbuurt. Het komende jaar is de uitvoering van het gebiedsprogramma een speerpunt voor de onderlinge samenwerking. Het doel is het verbeteren van de leefbaarheid.