Georganiseerde misdaad verdient aan illegale import van blikjes

19 August 2026, 09:22 uur
Landelijk
mainImage
ANP

In Nederland worden jaarlijks tientallen miljoenen blikjes zonder statiegeld verkocht. Dat gebeurt via Nederlandse websites en maaltijdbezorgers. Het is een miljoenenhandel, waar ook criminelen geld aan verdienen. Dat blijkt uit onderzoek van EenVandaag.

Het is kinderlijk eenvoudig om deze - vaak goedkopere - blikjes te kopen, blijkt uit het onderzoek. Dat kan bij kleine, particuliere bedrijven of bij grote websites waar juist deze blikjes een belangrijk deel van de omzet zijn.

De statiegeldplicht op blikjes is in 2023 ingevoerd om minder zwerfafval in het milieu te krijgen, maar jaarlijks worden nog 25 tot 50 miljoen blikjes zonder statiegeld verkocht. Dat vertelt de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) aan EenVandaag.

De blikjes fris worden illegaal geïmporteerd vanuit Denemarken, via Duitsland. Bierblikjes komen vanuit Polen naar ons land. De drankjes worden gekocht door restaurants en websites, die ze dan weer legaal mogen verkopen. Importeren van blikjes zonder statiegeld is namelijk verboden, maar verkoop en koop niet. Gevolg is dat deze blikjes bovengemiddeld vaak in het milieu worden gevonden.


Door: ANP